Od 01.09.2019r koniec wystawiania faktur Vat na podstawie pargonów bez NIP-u nabywcy

Od 1 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie wcześniej otrzymanych paragonów. Oznacza to, że od września przedsiębiorca będzie musiał odebrać fakturę od razu po zakupie lub wykonaniu usługi.  Nie będzie już możliwości odebrania faktury w innym terminie z wyjątkiem sytuacji kiedy paragon będzie zawierał numer NIP nabywcy.

Wystawianie faktur na podstawie paragonu – teraz

Na ten moment przedsiębiorca dokonujący zakupu i odbierający paragon może po pewnym czasie zgłosić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury. Termin w jakim może zgłosić żądanie wystawienia faktury jest dość długi – obecnie przedsiębiorca ma na to aż 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar.

Zmiany w przepisach

Jednak w związku ze zmianą przepisów proces ten będzie przebiegał inaczej. Od 1 września 2019 r. fakturę będzie należało odebrać zaraz po zakupie towaru czy wykonaniu usługi. Jest jeden wyjątek pozwalający na otrzymanie faktury w późniejszym terminie. Na paragonie musi znajdować się NIP kupującego, na podstawie którego będzie można wystawić fakturę. Należy pamiętać o tym, że sam paragon z numerem NIP nie będzie dokumentem księgowym uprawniającym do odliczenia podatku VAT, ani ujęcia danego zakupu w kosztach firmy.

Dlaczego zmiany są wprowadzane?

Według Ministerstwa Finansów zmiana przepisów pomoże ukrócić proceder zaniżania należności podatkowych przez przedsiębiorców, którzy gromadzili paragony za zakupy i usługi należące do innych osób, a następnie żądali wystawienia faktury na dane przedsiębiorcy. W ten sposób podnosili sobie koszty prowadzenia firmy i unikali płacenia wyższych podatków. Na podstawie faktur, odliczali podatek VAT, którego tak naprawdę nigdy nie zapłacili. Poprzez wprowadzenie nowych przepisów Ministerstwo chce zapobiegać powyższym sytuacjom.

Jakie kary grożą tym , którzy nie będą stosować przepisów?

W przypadku, gdy sprzedawca nie zastosuje się do nowych przepisów i wbrew zakazowi wyda fakturę na podstawie paragonu bez NIP-u przedsiębiorcy, przewidywana jest kara w wysokości 100% wartości podatku VAT na wykazanej na fakturze. Ta sama sytuacja spotka nieuczciwego przedsiębiorcę – również zostanie on obciążony karą pieniężną w wysokości 100% podatku VAT.

Okres przejściowy dla przedsiębiorców

Ustawa przewiduje okres ochronny w odniesieniu do paragonów wystawionych przed 1 września 2019 r. W tym przypadku faktura będzie mogła zostać wystawiona w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Nawet gdy paragon nie będzie zawierał numeru NIP.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą kas i drukarek fiskalnych online oraz zwykłych również z funkcją drukowania numeru nip nabywcy.

Wykorzystujemy pliki cookie. Więcej szczegółów.

Produkt został dodany do porównania.